Zajímavosti

Móda versus zdraví a pohodlí

Zní to jako klišé –  při výběru bot máte více koukat na to, jestli jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, jestli netlačí a jejich vzhled je až to poslední … To nám v dětství kladly na srdce už naše maminky a babičky, když nám kupovaly boty, které moc krásy ve výrobě nepobraly a “utěšovaly” nás tímto […]

Zní to jako klišé –  při výběru bot máte více koukat na to, jestli jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, jestli netlačí a jejich vzhled je až to poslední … To nám v dětství kladly na srdce už naše maminky a babičky, když nám kupovaly boty, které moc krásy ve výrobě nepobraly a “utěšovaly” nás tímto tvrzením. A co si budeme povídat, kolikrát to dělají ještě dnes, když vidí že jsme si zase koupili nějaké hrozné škrpály na deseticentimetrových podpatcích nebo boty s ultra špičatou špičkou. Ale co naplat, nějak si ty mindráky z dětství léčit musíme.

Obuv je skutečně módní záležitost, ale skutečně chcete riskovat zdraví, pohodlí a vzhled svých nohou kvůli nekvalitním ač módním botkám? Jestli si říkáte, že Vašim nohám se nemůže nic stát, protože botám  s vysokými podpatky neholdujete, ubezpečuji Vás, že Vaše nohy můžou přijít k újmě i v teniskách.

Všechno podstatné o botách zjistíte už při jejich výběru, jen stačí nákup nových bot neuspěchat a pořádně boty prozkoumat. Boty si pořádně vyzkoušejte a pokud Vás bude něco tlačit, ač jsou boty sebekrásnější koukejte je sundat a vrátit do regálu! Trošku se v nich projděte po obchodě, aby jste zjistili, jestli noha v botě “nejezdí”. Vždy si zkoušejte obě boty. Teď v létě si dejte pozor na výběr páskových sandálů. Jestli Vás budou pásky tlačit a zařezávat se do kůže již v obchodě, rozhodně nedoufejte, že až je prošlápnete tak trochu povolí. Ano, povolí, ale můžete uzavírat sázky, jestli povolí dřív bota nebo Vaše sedřené chodidlo, nárt či kotník. To ostatně platí u všech typů obuvi.

Už jste někdy viděli, jak vypadají zdeformované prsty a chodidla od nošení nevhodné obuvi? Doporučuji se na nějaký takový obrázek podívat pokaždé, když budete mít nutkání trpět pro krásu. Rozhodně se vyhýbejte extra špičatým botám. Nezávadné špičky bot začínají v místě, kde už nemají šanci mačkat prsty. Vůbec nejhorší kombinace je úzká špička a k tomu vysoký podpatek. Jinak při dlouhodobém a pravidelném nošení vysokých podpatků si ničíte klenbu a ploska nohy dostává zabrat a tvoří se mozoly.

Sportovní a vycházkové boty musí být zcela bez podpatku, musí mít pevnou podrážku (rozhodně nepřipadá v úvahu, aby jste skrz podrážku cítili kamínky nebo jiné nerovnosti). Sportovní boty by měly zpevňovat kotníky. Mezi vycházkovou obuv rozhodně nepatří žabky. Nejen že pásek mezi prsty Vám může způsobit puchýře, ale ničíte si i klenbu a velice zatěžkávají prsty u nohou.

Takže jak říkala naše babička – zdraví a pohodlí je na prvním místě.