Zajímavosti

Ortopedická obuv

Ortopedická obuv je speciální obuv, která slouží k nápravě vad nohou, ať už těch vrozených nebo získaných (při sportu, úrazem, nošením špatné obuvi). Dále tvoří podporu nožní klenby, což je důležité hlavně u dětí a seniorů. Ortopedickou obuv oceníte i jako samotnou prevenci před případnými zdravotními problémy a také po operacích dolních končetin. Tyto zdravotní […]

Ortopedická obuv je speciální obuv, která slouží k nápravě vad nohou, ať už těch vrozených nebo získaných (při sportu, úrazem, nošením špatné obuvi). Dále tvoří podporu nožní klenby, což je důležité hlavně u dětí a seniorů. Ortopedickou obuv oceníte i jako samotnou prevenci před případnými zdravotními problémy a také po operacích dolních končetin.

Tyto zdravotní botky vám pomůžou jak s léčbou, tak s kompenzací a “maskováním” vad u nohou. Pokud máte problém s výběrem vhodné ortopedické obuvi v běžném obchodě, zkuste si koupit obuv zhotovenou přímo na míru vašich nohou.  U prodejců obuvi na míru si vyberete z katalogu vhodný typ bot, včetně barvy, materiálu a následně se provede měření vašich chodidel.

Co se týká ceny obuvi na míru, můžete využít dva typy koupě. Jestliže si boty pořídíte jako zdravotní pomůcku, musíte navštívit svého ortopeda. Ten vám napíše lékařský předpis a podle diagnozy stanoví kódy, které určí výši úhrady od pojišťovny a váš doplatek. Doplatek se pohybuje od 800 – 2 000 Kč. Pokud vás netrápí žádné zdravotní problémy, ale jste pouze obdařeni nadměrnými velikostmi chodidel a kotníků, pak zaplatíte jako samoplátce. Podle typu bot, náročnosti a použitých materiálů je stanovená výsledná cena, která se může pohybovat až okolo 8 000 Kč, u dětí okolo 2 000 Kč.

Výběr dětských bot, je pro většinu rodičů velký strašák. A to ani nemusí mít vaše dítě vývojovou vadu chodidel. Ať už chcete koupit vašim dětem ortopedickou nebo “běžnou” obuv, musíte dbát na následující parametry:

  • Správná délka – bota by neměla být ani velká a ani malá, zkrátka tak akorát. A kolik že to “akorát” měří?  Mezi nejdelším prstem a hranou boty by měl být maximálně 15 centimetrový nadměrek. Většině dětem vyroste chodidlo o dvě až tři velikosti za rok.
  • Správná šířka – noha nesmí být utiskovaná ani ze stran.
  • Tvar špičky – prsty musí mít dostatek prostoru. V případě, že je špička moc úzká může docházet k tvorbě deformit (vbočené palce, malíčky, překřížené prsty).
  • Vhodné zapínání – které, drží botu pevně na noze, zabrání otlakům a odřeninám.
  • Boty se musí také líbit. Ty doby, kdy zdravotní obuv nevypadala lichotivě, jsou už dávno pryč, tak se pořádně rozhlídněte.