Zajímavosti

Ošetřování obuvi: Vše, co byste měli vědět, aby vaše boty vypadaly skvěle

Pokud chcete, aby Vám botky dlouho vydržely, musíte se pravidelně věnovat ošetřování obuvi. Naše obuv je vystavena velké zátěži a povětrnostním podmínkám. Proto je potřeba ji pravidelně ošetřovat kvalitními prostředky na údržbu obuvi. Impregnace Impregnace se musí nanést na obuv ještě před prvním nošením. Hlavní funkcí impregnace je ochrana před vlhkostí. Ta výrazně zhoršuje tepelnou […]

Pokud chcete, aby Vám botky dlouho vydržely, musíte se pravidelně věnovat ošetřování obuvi. Naše obuv je vystavena velké zátěži a povětrnostním podmínkám. Proto je potřeba ji pravidelně ošetřovat kvalitními prostředky na údržbu obuvi.

Impregnace

Impregnace se musí nanést na obuv ještě před prvním nošením. Hlavní funkcí impregnace je ochrana před vlhkostí. Ta výrazně zhoršuje tepelnou izolaci bot. Další funkcí impregnace je ochrana obuvi před pronikáním nečistot do struktury materiálu. Obuv se pak lépe čistí a má delší životnost. Impregnaci si můžete koupit v různých formách. Liší se způsobem nanášení a chemickým složením.

Spreje

Impregnace ve sprejích se používá asi nejčastěji. Vždy nanášejte tenkou vrstvu na suchou a vyčištěnou obuv. Poté bude účinnost impregnace největší. Pokud budete tuto sprejovou impregnaci nanášet na vlhkou obuv, bude hůře pronikat do struktury materiálu. Tyto impregnace jsou vyráběny na bázi silikonu (není vhodné na světlou obuv, protože může dojít k nepatrnému ztmavnutí svršku obuvi a špatně proniká do struktury usní), nebo na bázi fluorkarbonu (je účinnější, neovlivňuje barvu materiálu a proniká snadno do struktury usně). Výhodou je, že jsou většinou univerzální a můžete je používat na všechny materiály. Dále nebrání odvodu tělesných par.

Roztoky

V případě, že si chcete pořídit impregnaci, kterou můžete nanášet na mokrou obuv, jsou pro Vás vhodné roztoky. Jsou to impregnační látky, které jsou vpraveny do obuvnických materiálů při praní nebo za použití roztoků. Nemusíte se bát horší účinnosti. V lázni se impregnační látky dostanou do celé struktury materiálu a poté boty musíte nechat pozvolna vyschnout.

Tuky a vosky

Další formou impregnace jsou přírodní tuky nebo vosky –  rostlinné a živočišné. Jsou vydatnější a obsahují látky, které příznivě působí na usně. Nesmíte je používat na textil a broušené materiály, protože mohou změnit vzhled svršku obuvi (obuv se začne lesknout, slepí se vlas usně). Tuky a vosky více omezují odvod tělesných par. Vhodné jsou hlavně na hladké usně.

Textilní obuv

Tuto obuv můžete vyprat v pračce (ale používejte speciální výrobky, protože běžné prací prášky mohou poškodit celou obuv), nebo můžete použít speciální pěnu. Můžete použít sprejovou impregnaci nebo speciální impregnaci na textil. Ta speciální je účinnější, protože složení je uzpůsobeno přímo struktuře textilu. Pro zvýšení účinku impregnace je dobré, když po ošetření obuvi ji vyfénujete teplým vzduchem.

Obuv z hladké usně

Tuto obuv můžete spolehlivě očistit za pomoci speciální pěny, gumy a šamponů. Poté teprv můžete přistoupit k samotnému ošetření. K tomu se používají krémy, vosky, tuky, které obsahují přírodní látky. Další možností jsou speciální spreje, které obsahují přírodní oleje. Oleje umožňují větší prodyšnost obuvi (tolik se nepotí nohy), ale krémy a tuky usně více ošetří a promastí. Při použití spreje musíte aplikovat několik vrstev, ale celý proces ošetření je jednoduchý a rychlý.

Obuv z broušených usní

Tento materiál se používá nejvíce na výrobu turistické obuvi a to často v kombinaci s textilem. K ošetření broušených usní používejte speciální sprejíky na nubuk a textil. Pokud je obuv drsná, nepoužívejte krémy ani tuky. Při čištění těchto usní se chopte krepových kartáčků nebo kostek. K čištění se dále hodí pěna nebo šampon na broušené usně. Při čištění “na mokro” nepoužívejte prací prostředky, ale ty, které jsou vhodné pro tento materiál.

 

Add Comment

Click here to post a comment