Zajímavosti

Vhodná obuv pro seniory při diabetes mellitus

Nevýhodou stáří jsou projevy méně či více vážných onemocnění, jakými jsou např. rakovina, cévní mozková příhoda, kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus tzv. úplavice cukrová nebo-li cukrovka apod. Pacienti s těmito chorobami jsou často odkázáni na odborný lékařský dohled v domovech pro seniory či domech s pečovatelskou službou, jejichž služby. Úplavici cukrovou často u seniorů doprovází diabetická […]

Nevýhodou stáří jsou projevy méně či více vážných onemocnění, jakými jsou např. rakovina, cévní mozková příhoda, kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus tzv. úplavice cukrová nebo-li cukrovka apod. Pacienti s těmito chorobami jsou často odkázáni na odborný lékařský dohled v domovech pro seniory či domech s pečovatelskou službou, jejichž služby.

Úplavici cukrovou často u seniorů doprovází diabetická polyneuropatie, jež se projevuje palčivou bolestí nohou, trnutím, mravenčením a ztrátou citlivostí nohou, díky čemuž diabetik necítí bolest, když se uhodí nebo si pořeže či jinak poraní dolní končetiny. Poranění se u diabetiků hojí pomaleji a komplikovaněji než u zdravých jedinců.

Pro předcházení vážných onemocnění nohou se diabetikům doporučuje správná a pravidelná péče o nohy a nošení vhodné obuvi.

Jaké jsou zásady správné a pravidelné péče o nohy?

Zásadami správné a pravidelné péče o nohy u seniorů při diabetes mellitus jsou denní kontrola dolních končetin včetně chodidel a prostorů mezi prsty, nikdy nechodit naboso, zabránit zarůstání nehtů stříháním nehtů na nohou rovně, denně si vyměňovat čisté, kvalitně bavlněné, prodyšné ponožky s volným lemem, jež by neměly bránit prokrvení nohou (ne těsné) a tvořit otlaky při shrnutí (ne volné) a chození na pravidelné preventivní prohlídky nohou k diabetologovi nebo ošetřujícímu lékaři pro léčbu chronických ran na nohou.

Jaká je vhodná obuv pro seniory při cukrovce?

Pro diabetika je důležité nosit vhodnou (pohodlnou, dostatečně dlouhou, širokou, hlubokou, s dostatkem prostoru pro prsty, uzavřenou, s pevnou podrážkou, podpatkem nižším než 20-25 mm a odolnou vyměnitelnou vložkou) obuv, jejíž správnost není od věci konzultovat s diabetologem. V žádném případě by obuv neměla být příliš těsná či naopak příliš volná. Nedoporučuje se také obuv pásková a levná obuv z tržnice.

Obuv pro diabetiky dělíme na:

• profylaktickou (vhodné pro diabetiky bez výrazných komplikací)
• terapeutickou (patní, prstové, nártní – vhodné pro diabetiky po chirurgických zákrocích na nohou)
• ortopedickou (vhodné pro diabetiky s deformitami nohou – vbočený palec, deformace kloubu palce, kladívkový prst, plochonoží, výrustek na patní kosti tzv. ostruha)